- VARIETY, Carole Horst, 02/03/21
Režisore Ilze Burkovska-Jakobsena izmantojusi animāciju savai dokumentālajai autobiogrāfijai Mans mīļākais karš, kas stāsta par uzaugšanu Latvijā aukstā kara laikā.
Animācijas izmantošana atvēra neierobežotas iespējas izklāstīt režisores un viņas ģimenes stāstus Padomju varas laikā XNUMX. un XNUMX. gados. Viņas tēvs bija komunistu partijas vadošais darbinieks, kas nomira autoavārijā, kad viņai bija septiņi gadi. Viņas māte tika piespiesta iestāties komunistiskajā partijā, lai saglabātu pienācīgu darbu – pretēji viņas apņēmīgās ģimenes vēlmēm.
Burkovska-Jakobsena, kas dzīvojusi Norvēģijā gandrīz 30 gadus un strādājusi televīzijā un kino industrijā, izmantoja gan ģimenes fotogrāfijas, gan uzfilmēto materiālu no neseniem ģimenes pasākumiem, lai papildinātu stāstījumu.
“Animācija dod lielu iespēju uzsvērt to, kā es jutos” viņa saka. “Ir vairāki iemesli, kāpēc filma ir animēta, jo es gribēju pastāstīt stāstu mums apkārt esošo militāro objektu un militāro draudu kontekstā, un nav arhīva [ko man izmantot]. Varbūt ir kādi arhīva materiāli Krievijā, bet es minu, ka pie tiem es netikšu.”
Viņa piebilst, ka negribēja iet pa inscenējuma ceļu.
Animācija atļāva viņai “pastāstīt šo stāstu pieredzes bagātībā”, parādīt priekpilnos un sliktos laikus, saspringtos brīžus un triumfu.
Norvēģu bērnu grāmatu mākslinieks Svein Nyhus vadīja animācijas komandu kā filmas mākslinieks. Viņa uzrunāja Nyhus, jo viņai patika viņa stils. “Viņa tēlos var sajust to, ka bērns tiek uztverts nopietni, ka bērns ir kāds, kas pats spēj domāt,” apvienojot elementus, kas apmierinātu ziņkārības dzītu bērnu. “Tajos ir arī kaut kas baiss.”
Bet sākumā viņš atteicās, viņš negribēja strādāt pie filmas. Viņa sieva pārliecināja viņu pieņemt piedāvājumu.
“Viņš bija cieņas pilns pret animatoriem un pārējiem māksliniekiem; viņi viņu ļoti respektēja. Katra reize, kad Svein iesniedza tēlu skices, šķita kā Ziemassvētki,” viņa saka.
Mans mīļākais karš atsaucas uz Otro pasaules karu, ko Padomju vara izmantoja, lai saglabātu savas identitātes gaisotni atšķirīgajā Padomju savienībā. Kā meitene 1970. gadsimta 1980. un XNUMX. gados, Burkovska-Jakobsena skatījās seriālus, klausījās radio pārraides un skolā mācījās par Sarkanās armijas varoņiem un it īpaši par Kurzemes katlu, kur viņa dzīvoja un kur tika cīnītas vairākas cīņas. Bet viņai filmā pieaugot, stāsti kļūst traģiskāki un mazāk varonīgi. Kā stāsts par vācu kareivjiem kara beigās, kas lika no latviešu lauksaimniecības nozagtas govis lidmašīnā (“Viņi Berlīnē laikam ir ļoti izsalkuši,” saka zemnieks), tad izmeta tās ārā lidojuma vidū, lai ietaupītu degvielu. Ir arī aina, kurā tūkstošiem kareivju kaulu – gan Padomju, gan vācu – tiek atrakti būvlaukumā blakus viņas skolai. Viņa saka, ka viņai šķita, it kā skeleta roka mātu viņai, piebilstot, ka šī epizode bija sirreāla.
Filmā ir arī viņas atmiņas par skolu, skolotājiem un nodarbēm kā pionieru organizācijas vadītājai.
“Vienīgais veids, kā radīt šīs epizodes, ir atgriežoties pie animācijas,” viņa saka.
“Ja netiek atļauts izstāstīt traģēdiju par to, kā mēs tiekam iespiesti starp divām varām un lielām armijām… ja to nepasaka skaļi, trauma mūs vajā paaudzēm ilgi,” viņa saka.
Kamēr animācijas stils atgādina smalku bērnu grāmatu, “Mani mazliet biedēja, ka šajā tehnikā tēli būs pārāk stīvi, bet tad es tam izgāju cauri ar animatoriem un sapratu, ka Padomju stīvumam kaut kas piemīt,” viņa saka.
Viņa domā, ka mums jaunieši un viņu bažas jāuztver nopietni. “Un tāpēc es šajā filmā uztraucos par bērnības traumu – mēs pat varam redzēt, kā komunistiskā sistēma mūs manipulē, kā tā mūs izmantoja, liekot noticēt, ka mēs sekmējam kaut ko, kas nāks par labu pasaulei.”
Bet filma arī izgaismo lauku skaistumu, kuros viņa bērnībā pavadīja daudz laika, kā arī viņas vectēva gleznas. Viņš tika nozīmēts par valsts ienaidnieku, un viņam nekad neatļāva izstādīt savus darbus. Burkovska-Jakobsena izmanto animācijas brīvību un parāda bagātīgu un sarežģītu pasauli.
“Es teikšu, ka nesaprotu šībrīža laiku, es domāju, ka mums vajag laika perspektīvu, lai saprastu, kas ar mums noticis. Tāpēc es domāju, ka šo veidu es jaunībā nespēju saprast tā, kā to saprotu tagad. Es gribu, lai cilvēki novērtē demokrātiju, to, ko viņi ir sasnieguši, un sniegt tā laika perspektīvu, un saprast, cik vērtīgs ir sasniegtais. Un tas neattiecas tikai uz Austrumeiropu, bet uz visām demokrātiskajām valstīm.”